Başlangıç / Terimler / Kesin Hesap Nedir?

Kesin Hesap Nedir?

kesin

Kesin hesabı tanımlamak için önce ara hakedişi tanımlamamız gerekmekte.

Ara hakediş, sözcüklerden de anlaşılacağı gibi işlerin arasında yapılan hakedişlere denir.

Kesin Hesap(Hakediş): İş sonunda yapılan son hakediştir, Bu hakediş’te ara hakedişte varsa yapılan yanlışlar düzeltilir, eklemeler, çıkarmalar yapılır ve hatasız bir hakediş elde etmeye çalışılır.

Ara hakedişlerde anlaşılır bir metraj çalışması yapılmamış ise ince detaylara inilen bir metraj çalışması yapılması gerekmektedir. Bu zor gibi görülebilir ama bundan 2 sene sonra açıp kesin hesaba baktığınızda ne kadar iyi bir iş çıkardığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz.

Sözleşmede “teminat” maddesi yazılmışsa ki muhtemelen yazılmıştır ve 2 türlü yazılabilir;

1- %5 Teminat kesintisi: Kesin hesap sonunda (-) bakiyeli bir tutar çıkmışsa(ara hakedişlerde hakettiğinden fazla ödeme yapılmışsa) bu tutar teminattan düşülür ve kalan YÜKLENİCİ’ye iade edilir.

2- Nakit teminat senedi: Eğer ara hakedişler doğru yapılmış ve hakediş tutarı (0) veya (+) bakiye çıkmışsa senet iade edilir, fakat ara hakedişler yanlış yapılıp kesin hesap (-) bakiye çıkmışsa, YÜKLENİCİ’ye (-) bakiye tutarı kadar fatura edildikten sondan sonra senet iadesi yapılabilir.

 

(bu konu 267 defa okundu)

Hakkında: Birol

1985 Samsun Doğumlu, Excel ve Seyahat Sever, Az Biraz Blogger

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Claim nedir?

Bir projede proje maliyetinin dışına çıkılması durumunda (maliyet artışı, işin uzaması vb) mağdur olan tarafın mağduriyetinin giderilmesi için başvurdugu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super