Başlangıç / Geziler / Yurtdışı Geziler / Paris-Disneyland Gezi Rehberi

Paris-Disneyland Gezi Rehberi

Paris-Disneyland Gezi Rehberi

Fransa’ya başkentlik yapan ve her yıl milyonlarca turist ağırlayarak dünyanın en önemli gezi destinasyonlarından olan Paris; Seine Nehri kıyısında kurulu, romantik, dünyanın en popüler kentleri arasında.

Eiffel – Paris

Paris Gezilecek Yerler

1. Eyfel Kulesi

Eyfel kulesi, parise geldiğinizde ilk görmeniz gereken yer. Burası seine nehri kıyısında mükemmel konumlandırılmış bir yapıt. Biz eylül ayında geldiğimizden çok fazla sıra yoktu ama haziran, temmuz aylarında inanılmaz bir sıra olacağını düşünüyorum.

Gündüz ayrı, gece ayrı güzel olan eyfeli akşam da görmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrılacak süre: 3 saat

2. Louvre Müzesi

Dünyanın en önemli müzelerinden biri, hatta dan brown’un “da vinci” eserinde de bir kısım olaylar burada geçmektedir. Leonardo da vinci’nin meşhur eseri mona lisa da burada sergilenmektedir.

Eğer müze seven biri değilseniz benim gibi 2-3 saat ile geçiştirebilirsiniz.

Ayrılacak süre: 1 gün

3. Notre Dame Katedrali

Katedral meryem anaya ithafen yapılmış, seine nehri turu yaparsanız daha detaylı foto alabilirsiniz. Burası da yoğun turist çektiğinden kapısında saatlerce sıra bekleyebilirsiniz.

Ayrılacak süre: 2 saat

4. Versay Sarayı

Fransa tarihinde önemli rol oynamış ve paris gezisi listesine dahil edilmesi gereken önemli noktalardan biri. Burası parise yaklaşık 20 km mesafede ama mimari veya müze gezisi yapacaklar için bu yol çok uzun değil.

Ayrılacak süre: 1 gün

5. Şanzelize

Burası modanın ve lüx’ün kalbinin attığı yer. Tanınmış lüx markalar, geniş kaldırımlar, birşeyler yiyip içebileceğiniz cafeler bu caddede yer alıyor. Bağlandığı pasaj tarzı yer dışında ucuz birşey bulmak neredeyse imkansızdır. Orada da ancak fransaya özgü tanınmamış marka ürünleri bulabilirsiniz ama yine burayı hem gündüz hemde akşam yaşamalısınız.

Ayrılacak süre: 3 saat

6. Disneyland

Bu kısmı sabırsızlıkla bekledim 🙂 sanırım parise geldiğinizde en çok eğleneceğiniz yer burası.

Merkezden kalkan iki katlı tren ile 45-50 dk’da ulaşıyorsunuz. Parise gelmişken es geçmeyin çünkü tur öncesi tereddütte olan ben bile gittiğime pişman olmadım. Tur ile gidenler var ama ben tur ile gitmedim ve pişman olmadım.

Disneyland hem size hem de çocuğunuz varsa çocuğunuza hitap ediyor. Okadar büyük ki hangi oyuncağa hangi alana gireceğinizi şaşırıyorsunuz.

Oyuncakların önünde saatler süren kuyruklar olabilyor, o yüzden en azından bazı oyuncaklarda olan önceden sıra alma imkanını kullanmalısınız.

Ayrılacak süre: 1 gün

Konaklama

Biz Campanile Paris Est – Pantin ‘de konakladık. Turlar genelde şehir dışında otel bulurlar ama bizimki banliyonun hemen dışında olduğundan ulaşım oldukça rahattı.

Bu oteli tavsiye ediyorum çünkü hem fiyatı makul hemde günlük kart alıp 15-20 dk’da merkeze gidebiliyorsunuz.

Yer aldığı mahalle inanılmaz güvenli ve metro durağına yürüme 100 mt mesafede.

Paris banliyo içi inanılmaz pahalı ve euro karşısında tl’nin değer kaybedişi ile otel konaklaması bir servet harcamasına dönülüyor.

Ulaşım

Turla geldiğimizden havaalanı tur bilgisi veremeyeceğim ancak şehir içi ulaşımı konusunda bir nebze olsun belki fayda sağlayabilirim.

Hoche otelin olduğu metro durağı. Buradan 1 gün içinde eyfel, notre dame,şanzelize, zafer takı gibi yerleri gezip, 1 gün louvre müzesine, 1 gün versay sarayına, 1 gün de disneylande ayırırsanız 4 tam günde parisi hakkıyla gezebilirsiniz.

 

 

 

(bu konu 77 defa okundu)

Hakkında: Birol

1985 Samsun Doğumlu, Excel ve Seyahat Sever, Az Biraz Blogger

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stockholm Gezi Rehberi

İşyerinde çalışırken bir mail ile başladı bu gezi. Mail Thy’den gelmiş ve stockholm’e kampanya uçuşu olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super