Başlangıç / Terimler / Nefaset Nedir?

Nefaset Nedir?

nefaset

Nefaset hakedişlerde bir kesinti türü olup 2 çeşidi bulunmaktadır.

Bunlar;
1-İmalat teknik şartnameye uygun yapılmamış ise,
2-İmalat yapılırken başka bir imalata zarar verilmiş ise,
zarar bedeli YÜKLENİCİ’nin hakedişine kesinti olarak yansır. Bu kesintiye nefaset veya nefaset kesintisi denir.

Sayıştay’ın nefaset bedeli hakkındaki görüşleri ise şöyledir;

“”….Uygulamalarda zaman zaman geçici kabul tutanağında gösterilen ve müteahhite giderilmesi için süre tanınan,eksik ve kusurlu işler için, “”……İŞİN YAPILMASI,YAPILMADIĞI TAKDİRDE (…………………)TL KESİLMESİ “” şeklinde bir kayıt düşülmektedir ki, bu tür bir uygulamayı nefaset kesintisinin amacıyle ve konuyu düzenleyen BİGŞ ve Muayene Kabul işlemlerine ait genel yönetmelik hükümleriyle bağdaştırmak mümkün değildir.Zira nefaset kesintisinin amacı GİDERİLMESİ MÜMKÜN OLMAYAN veya fazla harcama ve zaman kaybı kaybı gerektiren kusurlu ve eksik işler için eserde meydana getirdiği değer azalışı ölçüsünde bir bedel kesmektir. Dolayısı ile giderilmesi mümkün olan ve müteahhite süre verilen işler için geçici kabul tutanagında, yapılmadığı takdirde nefaset farkı da kesilebilir gibi bir kayıt düşmek mümkün değildir.Bu nitelikteki işler belirlenen süre içinde müteahhite ikmal ve ıslah ettirilmeli, verilen sürede mümkün olmamışsa müteahhit nam ve hesabına yaptırılmalıdır…………..”

(bu konu 399 defa okundu)

Hakkında: Birol

1985 Samsun Doğumlu, Excel ve Seyahat Sever, Az Biraz Blogger

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Claim nedir?

Bir projede proje maliyetinin dışına çıkılması durumunda (maliyet artışı, işin uzaması vb) mağdur olan tarafın mağduriyetinin giderilmesi için başvurdugu …

3 yorumlar

  1. Birol Bey,

    Bu sabah, yapı market olarak faaliyet gösteren bir firmam için Bölge Müdürlüğüne kredi teklif ediyorum, firmayı tanıtırken “vitrifiye” kelimesini kullanacağım. Acaba, vitrifiye kavramı armatürü de kapsar mı diye Google girdim. Sitenizi bu suretle bu sabah ziyaret ettim. Güzel olmuş, beğendim.

  2. Birol bey nefaset terimi için bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super