Başlangıç / Autocad / AutoLISP Nedir?

AutoLISP Nedir?

lisp

Autolisp, Autocad’in programlama dillerinden biridir.

Autocad kullanıcısı autolisp sayesinde kendi işine yarayacak özel komutlar yazar, işlerini hızlandırır ve basitleştirir.

Asıl anlamda LISP, yapay zeka çalışmalarında kullanılan bir program dilidir. List Processing ‘in (Liste işleme) kısaltılmış ifadesidir.

AutoLISP ise LISP’in AutoCAD ile kullanılabilecek şekilde uyarlanmış halidir. AutoLISP sayesinde kullanıcının AutoCAD’e yeni komutlar eklemesi kişiselleştirmesi ve ondan artan bir verim elde etmesi mümkündür.

Tabii ki yeni komutlar’dan kastedilen, kullanıcının AutoLISP fonksiyonlarını kullanarak hazırladığı komut dosyalarını AutoCAD ortamından çağırarak kullanmasıdır.

AutoLISP dosyalarının ASCII dosyalar yaratabilen bir kelime işlemcide (text editor) hazırlanması ve uzantısının *.LSP olması bir zorunluluktur.

AutoLISP dosyaları aslında fonksiyonlardan meydana gelmektedir. Kullanıcı, bir takım standart fonksiyonları kullanarak veya kendisi çeşitli fonksiyonlar tanımlayarak yapmak istediklerini gerçekleştirir. Gerek standart fonksiyonlar gerekse kullanıcı tanımlı fonksiyonlar, değişkenlere değerler atanması, bu değerlerin AutoLISP tarafından değerlendirilerek sonuçlar elde edilmesi mantığına göre çalışır. AutoLISP programlarda büyük küçük harf ayrımı yapmaz.

Burada < > işaretleri arasında yer alanlar fonksiyona yazılacak değişkenleri …. ise ardışık girişleri temsil eder. , fonksiyona gerekli olan bir değer veya değeri önceden atanmış bir değişken olabilir.

(bu konu 88 defa okundu)

Hakkında: Birol

1985 Samsun Doğumlu, Excel ve Seyahat Sever, Az Biraz Blogger

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Autocad Klavye Kısayolları

                  Komut Klavye Menü Komut Klavye Menü …

1 Yorum

  1. I accidently ran this over my (C:) drive and caelned all possible .lsp files, I suspect this shouldn’t have been done and I’m worried, is there any way to restore this action?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super